Uzm. Psikolog Sibel KESKİNEL

Yaşam Koçu ve Sanat Terapisti 0532 392 64 54

Online MSN Destek

Üyelik Girişi
Başlıklarla Psikoloji
Site Haritası
Takvim

İlişkiler ve Aile Koçluğu

Aile ve İlişkiler Koçluğu

 

Birey kendisi dışında ilişkiye girdiği her ortamda bir sistemin içine dahil olur. İkili ilişkilerde, aile içinde, sosyal ortamda ve iş hayatında insan mutlaka başkalarıyla iletişime geçmek zorundadır. Bu alandaki verimlilik kişinin yaşamdan aldığı doyumun temel anahtarlarındandır.

Bu koçluk hizmetinin temel amacı danışanın ilişkiler alanında daha iyi olmasını istediği sonuçları, sorumluluğu öncelikle kişinin kendisinde olacak şekilde nasıl elde edeceğinin yöntemlerinin beraberce keşfedilmesidir. Böylece kalıcı değişimler yakalanabilir.

Aile ve ilişkiler koçluğunda ideal olan model ilişkiler sisteminin içinde yer alan tüm bireylerin çalışmanın içinde olduğu yapıdır. Örneğin, aile içinde iletişim verimliliğinin artırılması üzerine çalışma yapıldığını varsayalım. Bu durumda eşlerden her birinin çalışmaya dahil olması beklenir. Eğer çocuklar varsa gereğinde yaşları uygun olanların da çalışmanın içinde var olması sağlanır. Ancak eşlerden birisi çalışmanın içinde değilse bu durumda buna rağmen ne yapılacağı ele alınarak ilerlenir.

Yapılan tüm çalışmalarda ilişkilerdeki uyum ve uyumsuzluk alanları, iletişim kalıplarının saptanması ve revizyonu, dramatizasyon ve iletişim oyunları eşliğinde gerçekleştirilir.

      AİLE VE İLİŞKİLER KOÇLUĞUNUN İLERLEYİŞİ :

a.       Koçluk çalışmasının amaçlarının oluşturulması

b.      Çalışmaya katılacak tarafların saptanması

c.       İlişkiler sistemini oluşturan yapının ortaya çıkarılması

d.      Bireysel görüşmeler

e.      Ortak görüşmeler

f.        Sonuçların değerlendirilmesi

g.       Görüşmeler sürecinin istenen sonuca doğru devam ettirilmesi

Kurum içindeki çalışanlar arasındaki iletişim kalitesini artırmak amacıyla da benzer çalışmalar yapılır. Özellikle kurumsal alanda çok boyutlu iletişim sonuçları ortaya çıktığından (Örneğin; Patron-yönetici, yönetici-çalışan, çalışan-çalışan, patron-çalışan, çalışan-müşteri, kurumsal mesaj-müşteri…) sistem çalışmaları çok daha fazla öne çıkmakta ve doğru analiz çalışmaları yapılarak sonuçlar alınmalıdır.

 

Kybele Sanat Cafe ve Psikoterapi Merkezi

 Kybele Sanat Cafe ve Psikoterapi Merkezi

Hava Durumu
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.486832.6170
Euro34.601234.7398
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret130631